Artykuły dla ochrony górnych dróg oddechowych

Aktualizacja: 31 sty 2020

Pracownicy wielu profesji muszą codziennie mierzyć się z niebezpiecznymi gazami, pyłami i dymami, które dostają się do ich organizmów poprzez górne drogi oddechowe, czyli jamę nosową i gardło. Aby uchronić się przed ich negatywnym wpływem, niezbędne jest stosowanie artykułów ochronnych takich jak maski. W jakich sytuacjach nie wolno o nich zapominać?

Jaki wpływ na organizm ma wdychanie niebezpiecznych substancji?

W zależności od rodzaju substancji, jej negatywny wpływ na organizm zazwyczaj nasila się z upływem czasu. Przykładem są pyły pochodzące z drewna – obcowanie z nimi najczęściej dopiero po wielu latach doprowadza do pylicy płuc, która objawia się kaszlem oraz dusznościami, a jej leczenie zazwyczaj polega na minimalizowaniu negatywnego wpływu na życie codzienne. Szczególnie niebezpieczne są pyły pochodzące z drewna takiego jak dąb oraz buk (drewna twardego), które mają działanie kancerogenne. To jednak nie wszystkie niebezpieczne substancje. Płuca drażni m.in. chlor oraz fosgen z którymi pracownicy stykają się w zakładach chemicznych. Bardzo negatywnie działa ponadto chrom – nadmierny kontakt doprowadza do owrzodzeń błon śluzowych w górnych drogach oddechowych i układzie pokarmowym, a także do uszkodzenia nerek i wątroby.

Jak chronić górne drogi oddechowe?

Aby zabezpieczyć się przed wpływem tego typu substancji na organizm, niezbędne jest korzystanie z certyfikowanych masek filtrujących, takich jak model FS-16 V FFP1 NR D. Chroni ona przed nietoksycznymi pyłami z jakimi stykają się pracownicy w kamieniołomach, przemyśle rolniczym i spożywczym, a także osoby narażone na pyłki pochodzące z celulozy, siarki oraz opiłków metali i kredy. Dodatkowo cechuje się bardzo niską ceną, dzięki czemu korzystanie z niej nie nadwyręży naszego portfela. Maską, która chroni przed zagrożeniami kategorii III (kontakt z substancjami niebezpiecznymi dla życia), jest natomiast model Geneva-P430 wykonany z dopasowującego się do twarzy silikonu.

Wspomniane substancje, które dostają się do naszych organizmów poprzez górne drogi oddechowe niszczą organy stopniowo. Dlatego też od początku pracy w niebezpiecznych warunkach na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia odpowiedniej ochrony osobom zatrudnionym, m.in. dzięki wysokiej jakości maskom ochronnym.

18 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Płatności i bezpieczeństwo

Zapraszamy do nas

Polska, 95-100 Zgierz,

 ul. Rembowskiego 11

e-mail: bhp.profi.2019@gmail.com

tel: 501831275 

Dołącz do nas

  • Szary Instagram Ikona
  • Ikona szara Facebook
  • Szary Twitter Ikona
  • Ikona szara Pinterest

BHP-Profi

Zgierz.Polska

Wszelkie prawa zastrzeżone.