Jak zabezpieczyć słuch?

Aktualizacja: 4 gru 2019

Długotrwała przebywanie w hałasie naraża nas na trwały ubytek słuchu. Wykonywanie wielu zawodów odbywa się w warunkach, gdzie dźwięk przekracza próg tolerancji. Istotne jest zatem zdobycie wiedzy o tym, w jaki sposób należy chronić słuch.


Dlaczego hałas jest szkodliwy?


Długoterminowe pozostawanie w hałaśliwych warunkach prowadzi do kłopotów ze słuchem, gdyż uszkodzeniu ulegają komórki słuchowe w uchu wewnętrznym. Proces ten postępuje sukcesywnie i niezauważalnie, aż do pojawienia się objawów takich, jak: szumienie czy dzwonienie w uszach albo gorsze słyszenie. Praca w głośnym środowisku negatywnie wpływa na układ nerwowy, powodując rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją, a nawet stany lękowe i kłopoty ze snem. Hałaśliwe dźwięki zwiększają ryzyko występowania wielu chorób, np. układu krążenia.


Czy można chronić się przed działaniem hałasu?


Za szkodliwe dla ludzkiego ucha uważa się dźwięki już powyżej 65dB, tymczasem na wielu stanowiskach pracy natężenie dźwięku osiąga 85dB i więcej. Pracodawca zgodnie z przepisami BHP powinien zadbać o ochronę słuchu pracowników, jeśli hałas przekracza 82dB. Pamiętajmy, że dla słuchu tak samo szkodliwe są głośne dźwięki, jak i długotrwałe przebywanie w hałaśliwym środowisku. Należy zatem zapoznać się z ofertą artykułów zabezpieczających słuch przed głośnymi dźwiękami poprzez ich wytłumienie o około 30 dB, wśród których znajdziemy:

Nauszniki – zapewniające wysoką ochronę przed hałasem. Wykonane z lekkich materiałów, w wyrazistych kolorach, np. czerwonym, pomarańczowym. Aby zapewnić wygodę użytkowania wykończone są pianką lub miękkim tworzywem, przeważnie umożliwiają regulację.Nauszniki do hełmów – gwarantujące ochronę podczas pracy w hełmie ochronnym. Grube i miękkie poduszki łagodzą nacisk w trakcie użytkowania. Regulacja wysokości pozwala na indywidualne dopasowanie. Dzięki odchylanym i obrotowym ramionom można z nimi pracować bez odpinania od hełmu.

Zatyczki przeciwhałasowe – dostępne w różnych wariantach i wykonane z rozmaitych materiałów – dobierane w zależności od trybu wykonywanej pracy: ciągłego lub przerywanego. Oferowane są modele jednorazowe, idealnie dopasowujące się do przewodu słuchowego. Wielorazowe połączone sznurkiem albo pałąkiem, zapewniające higienę użytkowania oraz modele z wymiennymi końcówkami.

6 wyświetlenia0 komentarz

Płatności i bezpieczeństwo

Zapraszamy do nas

Polska, 95-100 Zgierz,

 ul. Rembowskiego 11

e-mail: bhp.profi.2019@gmail.com

tel: 501831275 

Dołącz do nas

  • Szary Instagram Ikona
  • Ikona szara Facebook
  • Szary Twitter Ikona
  • Ikona szara Pinterest

BHP-Profi

Zgierz.Polska

Wszelkie prawa zastrzeżone.