Odzież robocza i jej rodzaje

Ubrania robocze ochraniają odzież pracownika przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Są to różnorodne fartuchy dla pracowników gastronomii, dla pracowników medycznych, dla pielęgniarek. Mogą to być różne koszulki, kurtki, bluzy, spodnie, podkoszulki, kombinezony, czapki z daszkiem, a także obuwie ochronne. Odzież robocza może być ocieplana w wersji zimowej, lub nieocieplana. Zasadniczo, zastępuje ona prywatne ubranie pracownika, natomiast jest ona stosowana w warunkach, które nie zagrażają życiu lub zdrowiu pracownika.


Podział odzieży pracowniczej


Najlepszej jakości ubrania robocze wykonane są z tkanin, które ułatwiają przepływ powietrza oraz zapewniają wchłanianie się potu. Dzięki temu, człowiek ma suchą skórę i wygodniej się mu pracuje. Odzież robocza posiada dodatkowe wzmocnienia i szwy, zwłaszcza w miejscach, w których narażona jest na zniszczenie. Posiada także liczne kieszenie, aby łatwo było przechowywać rzeczy niezbędne do pracy. Niektóre rodzaje odzieży muszą być także z elementami odblaskowymi.

Odzież roboczą głównie dzieli się na te przeznaczoną do pracy w pomieszczeniach, jak i tę przeznaczoną do pracy na zewnątrz. Te, które używane są na zewnątrz, są dodatkowe wyposażone w funkcje przeciwdeszczowe. Oczywiście, odzież robocza jest też sezonowa, w zależności od pory roku. Inny podział, najbardziej dokładny, to podział ze względu na branżę, w której odzież będzie używana (odzież medyczna, gastronomiczna, specjalistyczna). Inne obuwie potrzebne jest pielęgniarce, a inne mechanikowi samochodowemu.


Odzież ochronna


Innym rodzajem odzieży pracowniczej, jest odzież ochronna, która z kolei chroni życie i zdrowie pracowników. Obowiązkowo, ma być używana w trudnych warunkach, w których bezpośrednio jest zagrożone zdrowie lub życie pracowników. Przykładowo, może to być odzież ochronna przeznaczona do pracy w zimnych temperaturach, bądź przeciwnie w wysokich – jak dla strażaków. Do odzieży ochronnej zaliczamy również wszelkie kaski, kominiarki, zatyczki do uszu, odpowiednie obuwie.

3 wyświetlenia0 komentarz

Płatności i bezpieczeństwo

Zapraszamy do nas

Polska, 95-100 Zgierz,

 ul. Rembowskiego 11

e-mail: bhp.profi.2019@gmail.com

tel: 501831275 

Dołącz do nas

  • Szary Instagram Ikona
  • Ikona szara Facebook
  • Szary Twitter Ikona
  • Ikona szara Pinterest

BHP-Profi

Zgierz.Polska

Wszelkie prawa zastrzeżone.