Podstawowe elementy odzieży roboczej

Odzież robocza powinna przede wszystkim chronić ciało i ubranie pracownika oraz nie krępować jego ruchów podczas wykonywania codziennych obowiązków. Przepisy nie podają dokładnych informacji co do tego, co się powinno na nią składać. Inaczej sprawa wygląda w przypadku odzieży ochronnej, która jest dopasowana w zależności od danego stanowiska pracy oraz typowych dla niego narażeń. Będzie ona istotnie różnić się u osoby pracującej w hałasie oraz u pracownika mającego styczność z pyłami lub chemikaliami.


Charakterystyka spodni roboczych


Pomimo tego, że wobec odzieży ochronnej stawia się wyższe wymagania niż w stosunku do roboczej, nie oznacza to, że nie powinna ona spełniać pewnych wymagań. Jako element odzieży roboczej znajdujący zastosowanie w wielu branżach wymienia się spodnie robocze z dużą ilością kieszeni. Znajdują się one też w okolicach kolan i nazywane są nakolannikami - pracownicy często umieszczają w nich małe poduszki lub fragmenty materiału, zwłaszcza kiedy muszą pracować w pozycji innej niż na stojąco. Dotyczy to zarówno klasycznych modeli spodni, jak i ogrodniczek.


Materiały przeznaczone do produkcji odzieży roboczej


Górne elementy odzieży, w zależności od warunków, temperatury itp., mogą składać się z bluzy roboczej, kurtki, polaru, fartuchu lub kamizelki. Podobnie jak w przypadku spodni ich powierzchnia użytkowa powiększona jest o liczne kieszenie. Materiały, które są wykorzystywane do produkcji roboczej, powinny być łatwe do utrzymania w czystości oraz nienasiąkliwe. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracowników mających styczność z chemikaliami, odpadami medycznymi oraz brudem. Materiały muszą być wytrzymałe i powinny być połączone za pomocą mocnych, często podwójnych szwów.


Buty ochronne jako element odzieży roboczej


Uniwersalnym elementem odzieży roboczej są buty ochronne, które mają grubą, antypoślizgową podeszwę, odporną na działanie kwasów, a także niejednokrotnie zawierają metalową wkładkę. Często posiadają również amortyzujące poduszki pod piętami, które zapewniają większą stabilność. Częstym elementem odzieży roboczej zalecanej przez pracodawców oraz specjalistów od BHP są okulary, kaski, słuchawki wytłumiające, maski oraz różnego rodzaju ochraniacze na kolana czy łokcie. Wszystkie te elementy mają na celu chronić pracownika przed urazami, które mogą nastąpić podczas pracy, ale nie muszą wynikać bezpośrednio z narażeń przypisanych do jego stanowiska.

6 wyświetlenia0 komentarz

Płatności i bezpieczeństwo

Zapraszamy do nas

Polska, 95-100 Zgierz,

 ul. Rembowskiego 11

e-mail: bhp.profi.2019@gmail.com

tel: 501831275 

Dołącz do nas

  • Szary Instagram Ikona
  • Ikona szara Facebook
  • Szary Twitter Ikona
  • Ikona szara Pinterest

BHP-Profi

Zgierz.Polska

Wszelkie prawa zastrzeżone.